خانه » دسته‌بندی نشده » ۴ سوژه مهم در سفر احمد زی به تهران
اشرف غنی احمد زی

۴ سوژه مهم در سفر احمد زی به تهران

تهران و کابل تمایل بسیاری برای افزایش روابط دوجانبه دارند. زمینه‌های همکاری در همه حوزه‌ها و به خصوص در زمینه‌های اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و سیاسی نیز زیاد است.

در مساله تروریسم که بحث اصلی منطقه نیز هست، هر دو کشور از وجود گروه‌های تروریستی که در مرزهای دو کشور فعالیت دارند، رنج می‌برند هر چند مامن آنها افغانستان است.

به گزارش کارمند ایرانی، اشرف غنی احمد زی ، رییس‌جمهور افغانستان پس از مدت‌ها تاخیر در سفر به ایران، صبح امروز وارد تهران خواهد شد و با مقامات عالی کشورمان دیدار خواهد کرد. این اولین سفر او در قامت رییس‌جمهور به کشورمان است هر چند که پیش از اشرف غنی احمد زی، مقامات دولت وحدت ملی نیز سفرهای بسیاری به تهران کرده‌اند و رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان نیز سفرهایی به افغانستان داشته‌اند.

در این باره اعتماد با پیرمحمد ملازهی کار‌شناس مسائل افغانستان گفت‌وگویی داشته که در ادامه می‌آید:
  روابط ایران و افغانستان پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید چگونه است؟
از وقتی دولت وحدت ملی تشکیل شده است و حتی قبل از آن یعنی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، تلقی‌ای به اشتباه در افکار عمومی افغانستان ایجاد شد مبنی بر آنکه ایران تمایل و علاقه دارد تا عبدالله عبدالله به عنوان رییس‌جمهور این کشور پیروز و انتخاب شود و اینگونه وانمود شد که ایران علاقه‌ای برای انتخاب شدن  اشرف غنی احمدزی ندارد. این تلقی از یک جهت موثر واقع شده است و ما می‌توانیم آن را در زمان سفر اشرف غنی احمد زی مشاهده کنیم چراکه قرار بود رییس‌جمهور افغانستان زود‌تر به تهران بیاید و تاخیر در سفر او ایجاد شد. این در حالی است که  اشرف غنی احمد زی به پاکستان، عربستان و چین سفر کرده و انتظار آن بود تا زود‌تر از زمان کنونی به ایران آید ولی‌‌ همان تلقی در ایجاد تاخیر برای سفر موثر واقع شد.
 آیا این تلقی هم اینک نیز در افکار عمومی افغانستان و به خصوص ذهن  اشرف غنی احمد زی از بین رفته است؟ عملکرد وزارت خارجه در این راستا چگونه بوده است؟
تلاش‌های خوبی صورت گرفته و مثمرثمر و مفید بوده است و توانسته در ترمیم چهره ایران موثر باشد. آقای بهرامی که اکنون سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان هستند، اشراف و تسلط خوبی نسبت به مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی افغانستان دارند و تلاش صادقانه‌ای دارند تا اگر تردیدی هم نسبت به ایران وجود دارد، آن را از بین ببرد چراکه سیاست جمهوری اسلامی ایران در انتخابات پیشین حمایت از کاندیدایی خاص نبود بلکه هدف ایران، ایجاد یک دولت مستقل مرکزی و قدرتمند است تا بتواند زمام امور این کشور را برعهده گیرد. متاسفانه در دولت قبل شاهد نوعی تجزیه قدرت بودیم که نه به نفع تهران و نه به نفع کابل بود و مقصر آن نیز دخالت امریکایی‌ها در امور این کشور بود. با این حال، سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به این مساله به درستی انتقال نیافت هرچند عملکرد برخی رسانه‌های کشورمان و بعضی افراد در این رخداد بی‌اثر نبود ولی همانطور که قبلا بیان کردم در دولت آقای روحانی و با تلاش‌های آقای بهرامی این نوع نگاه بهبود یافته است.
 چه مسائل و زمینه‌های همکاری میان ایران و افغانستان وجود دارد؟ به طور مشخص در سفر رییس‌جمهور افغانستان به تهران، چه مسائلی مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت؟
واقعیت این است که تهران و کابل تمایل بسیاری برای افزایش روابط دوجانبه دارند. زمینه‌های همکاری در همه حوزه‌ها و به خصوص در زمینه‌های اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و سیاسی نیز زیاد است. در مساله تروریسم که بحث اصلی منطقه نیز هست، هر دو کشور از وجود گروه‌های تروریستی که در مرزهای دو کشور فعالیت دارند، رنج می‌برند هر چند مامن آنها افغانستان است. با این حال شرایط به گونه‌ای است که امنیت افغانستان، امنیت ایران است و امنیت ایران، امنیت افغانستان است. بنابراین قاعدتا در این خصوص بحث‌های مهمی صورت خواهد گرفت. از نظر اقتصادی، افغانستان در خشکی محصور است و برای استفاده از آبراهه‌های دریایی، این کشور از دو طریق ایران و پاکستان است که می‌تواند به آب‌های آزاد متصل شود. امن‌ترین و بهترین مسیر برای اتصال به دریا نیز برای افغانستان، ایران است بنابراین بحث‌هایی برای استفاده این کشور از بندر چابهار صورت خواهد گرفت. از طرفی بحث‌های مهمی نیز برای توسعه روابط سیاسی دوجانبه انجام خواهد شد. یک مساله مهم دیگر نیز که در این سفر صورت خواهد گرفت، مساله مهاجرین افغان است. حال با توجه به افزایش مهارت‌های کاری افغان‌ها در کشور و استقرار دولت مرکزی در این کشور، بحث بازگشت آنها به افغانستان مطرح است. همچنین باید اشاره کنم که در این سفر بحث مواد مخدر و مبارزه با آن نیز مطرح خواهد شد.
  به نقاط مشترک و همکاری دو کشور اشاره کردید. چه نقاط اختلافی میان تهران و کابل وجود دارد؟
اختلافات چندانی به شکل عمیق میان ایران و افغانستان وجود ندارد. طبیعی است که هنگامی که دو کشور از مرزهای طولانی برخوردار باشند، یکسری اختلافات مرزی میان دو کشور وجود داشته باشد اما در این باره مشکلی میان دو کشور نیست. یکی از مشکلات اصلی ایران و افغانستان، تولید و قاچاق مواد مخدر است که تولید در افغانستان و راه صادراتی آن از طریق ایران است. ایران می‌خواهد افغان‌ها را مجاب کند تا دولت این کشور، کشاورزان افغان را مجبور به کشت‌های جایگزین مقرون به صرفه‌ای نظیر زعفران کند تا این مشکل کاهش یافته و حتی حل شود. انتظار دوم ایران از افغانستان، مساله مهاجران افغان است که تهران انتظار دارد تا آنها به کشورشان بازگردند. با این حال، همان‌طور که گفتم دو کشور، دین، تاریخ، زبان و فرهنگ و جنبه‌های مشترک بسیاری دارند. زبان‌شان فارسی است. تبادلات فرهنگی میان شهروندان دو کشور بسیار زیاد است. جنبه‌های منفی نیز آنچنان نیست چراکه اراده سیاسی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد.
 آقای ملازهی! یکی از اختلافات ایران و افغانستان، مساله معاهده امنیتی افغانستان و امریکاست. این اختلاف چقدر جدی است؟
ایران نظر مطلوبی نسبت به حضور نیروهای بیگانه ندارد و معتقد است که امنیت منطقه باید توسط خود نیرو‌ها و کشورهای منطقه تامین شود اما در این مساله باید از زاویه افغان‌ها نگریست. به نظر می‌رسد که حضور نظامی امریکا برای هیات حاکمه افغانستان الزامی است و اگر نیروهای نظامی این کشور به شکل کامل تخلیه شوند، شاید این مساله به نفع افغان‌ها نباشد زیرا ارتش و نیروهای امنیتی این کشور به حالتی درنیامده‌اند که توان رویارویی با طالبان و گروه‌های تروریستی را داشته باشند هرچند که این ایراد به امریکا نیز وارد است که چرا در ١٠ سال گذشته این آموزش را به نیروهای افغانی نداده و آنها را توانمند نکرده است. بنابراین راهی جز مذاکره و امضای معاهده امنیتی وجود نداشت ولی افغان‌ها ماده‌ای را در این تبصره گذاشته‌اند مبنی بر اینکه امریکا حق ندارد علیه کشور ثالثی از پایگاه‌های خاک افغانستان استفاده کند هر چند که احتمال سوءاستفاده و نادیده گرفتن این اصل وجود دارد. نکته دیگر، این است که دولت افغانستان در پی اشغال نظامی امریکا بر سر کار آمده است و هنوز در بخش‌های بزرگی از این دولت، تعداد بسیاری بقای خود را در ارتباط و همکاری با امریکا می‌دانند.
 چقدر احتمال امضای توافقنامه همکاری تهران – کابل وجود دارد؟
احتمال امضای معاهده امنیتی ایران و افغانستان بالا است چراکه حتی در زمان کرزی نیز این کشور با امریکا و اروپا معاهده استراتژیک امضا کرد و پس از آن، دولت کابل عزم گسترش آن معاهده پیدا کرد و با هند و پاکستان و چین نیز معاهده استراتژیک امضا کرد و می‌خواهد با ایران امضا کند. در واقع، افغانستان می‌خواهد با گسترش مناسبات دوجانبه با سایر کشور‌ها و درگیر کردن قدرت‌های منطقه‌ای در پی حل بحران امنیتی داخلی‌اش باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


چهار × 5 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

تبلیغات

صاحب نیوز
بالا