خانه » سیاسی » مذاکرات هسته ای در دولت قبل، فقط به اتهام های تازه و عجیب توسط غرب علیه ایران منجر شد
احمدی نژاد

مذاکرات هسته ای در دولت قبل، فقط به اتهام های تازه و عجیب توسط غرب علیه ایران منجر شد

سیروس ناصری از اعضای اسبق تیم مذاکره هسته ای به روزنامه اعتماد گفت: مسوولان وقت در سال ١٣٨۴ اعلام کردند پیگیری و برنامه‌ریزی برای یک فرآیند سیاسی در گذشته اشتباه بوده است.

به گزارش کارمند ایرانی، سیروس ناصری از اعضای اسبق تیم مذاکره هسته ای به روزنامه اعتماد گفت: مسوولان وقت در سال ١٣٨۴ اعلام کردند پیگیری و برنامه‌ریزی برای یک فرآیند سیاسی در گذشته اشتباه بوده است. گفتند موضوع هسته‌ای ایران صرفا یک موضوع فنی و حقوقی است و فقط در آن قالب باید پیگیری شود.

پس از گذشت دو سال از دولت آقای احمدی‌نژاد دیدیم که در بعد حقوقی هیچ کاری انجام نگرفت و حتی کارهایی که باید انجام می‌شد هم مورد بی‌توجهی قرار گرفت. به عنوان نمونه به نظر من، ما امکان طرح دعوی در برخی صحنه‌ها و مراجع بین‌المللی را داشتیم. اگر این اتفاق رخ داده بود ما امروز از آن مسائل به عنوان یک اهرم در مذاکرات استفاده می‌کردیم.

در بعد فنی هم به نظر من ساده اندیشی بسیار زیادی صورت گرفت و در آن دوران ما روندی را طی کردیم که نتیجه نهایی آن این بود که پرونده ما در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بسیار سنگین‌تر شد.

پس از گذشت هفت سال گزارش‌های آژانس شامل یک سلسله اتهام‌های غیرواقعی اما سنگین بود که این هم یکی از معضلات مذاکرات فعلی است که چگونه می‌توان این اتهامات نابجا اما مستند و تکرار شده را رفع کرد. ما در گزارش‌های آژانس از سال ١٣٨٧ به بعد اتهام‌هایی را می‌بینیم که بی‌سابقه است. بسیار عجیب است که آژانس این فرصت را پیدا کرد بتواند چنین اتهام‌های سنگینی را علیه برنامه هسته‌ای ایران مستند و منتشر کند و بدتر از اینها از ایران به دلیل این اتهام‌ها بازخواست کند. بیش از پنج سال است که ما در خصوص این اتهام‌ها بازخواست می‌شویم. اتهام‌های واهی که متاسفانه به آژانس اجازه داده شد آنها را مطرح کند.

بنابراین ما در آن سال‌ها در بعد فنی و حقوقی مسیر مناسبی را پیش نبردیم. فکر می‌کنم چندان طول نکشید که برای مسوولان قبلی هم بالاحره مشخص شد که این مساله سیاسی است و بعد از آن تلاش‌هایی هم صورت گرفت که با پررنگ شدن محور سیاسی، محور فنی را کم‌رنگ کنند که طبعا عجولانه بود و لذا راه به جایی نبرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


− هفت = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

تبلیغات

صاحب نیوز
بالا