خانه » دسته‌بندی نشده » کشف جسد مومیایی شده یک هزار ساله در داخل مجسمه بودا
BOODA

کشف جسد مومیایی شده یک هزار ساله در داخل مجسمه بودا

کشف متخصصان میراث فرهنگی هلند اخیرا و در جریان انجام آزمایشات مختلف بر روی یکی از مجسمه های بودا در موزه «درنت» این کشور صورت گرفته است.

به گزارش کارمند ایرانی، مجسمه بودا که به صورت نشسته و از درون خالی ساخته شده، پیکر کامل یک فرد بالغ را به خوبی در خود جای داده بود.

گفته می شود این مجسمه از قدمتی بالغ بر یک هزار سال برخوردار است و از سالها قبل توسط قاچاقچیان از چین به هلند منتقل شده و در موزه «درنت» این کشور نگهداری می شود.

روزنامه خوئن چیو شی بائو روز چهارشنبه به نقل از باستان شناسان هلندی نوشت: پیکر موجود در داخل مجسمه بودا که متعلق به یک فرد بالغ است به طور کامل در درون آن جاسازی شده بود.

آنان احتمال می دهند، پیکر مومیایی شده متعلق به استاد «لیو چوئن» از بزرگان «عرصه مراقبه» و معلم «یه لو داشی» از فرمانروایان عصر لیائو باشد.

یه لو داشی، از بنیانگذار حکومت لیائوی غربی و هشتمین نواده امپراطور اصلی سلسله لیائوی چین است.

امپراطوری لیائو از جمله خاندان های بزرگ در آسیای شرقی بود که بین سالهای ۹۰۷ تا ۱۱۲۵ میلادی بر مغولستان و بخش هایی از قزاقستان و شمال چین فرمانروایی می کرد.

این حکومت توسط خاقان قوم «خیتان» به نام «آبائوجی» در دوره نابودی سلسله «تانگ» تاسیس شده است.

این روزنامه چینی همچنین یادآور شد: آزمایش های متعددی از جمله آندوسکوپی و سی.تی اسکن بر روی فرد مومیایی شده صورت گرفته و امکان آنکه اطلاعات بیشتری طی روزهای آتی از سوی کارشناسان هلندی در این رابطه منتشر شود، وجود دارد.

متخصصان همچنین به نمونه برداری از استخوان های این مومیایی برای انجام آزمایش دی.ان.ای مشغول شده اند.

مسوولان موزه درنت هلند اعلام کردند که سال گذشته و زمانی که نسبت به نمایش این اثر تاریخی اقدام می کرند، در خصوص وجود اندام یک انسان در داخل مجسمه خبر داشتند اما اعلام دقیق این خبر را به انجام آزمایشات دقیق تر موکول کرده بودند.

این مجسمه در حال حاضر از هلند به موزه ملی تاریخ طبیعی بوداپست مجارستان آورده شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

گفتنی است، بخش قابل توجهی از آثار تاریخی و باستانی چین توسط قاچاقچیان به کشورهای دیگر منتقل شده و با قیمت گزاف فروخته شده است.

موزه درنت هلند یکی از موزه های مهم بین المللی است که اشیای با قدمت زیاد از کشورهای مختلف بویژه چین را در خود جای داده است.

آساق*۲۳۱*۱۵۹۷* ۳۴۰۴

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شش − 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

تبلیغات

صاحب نیوز
بالا