خانه » اقتصادی » بهای نفت تا سال ۲۰۲۰ به ۷۳ دلار می‌رسد
ajans

بهای نفت تا سال ۲۰۲۰ به ۷۳ دلار می‌رسد

آژانس بین المللی انرژی روز سه شنبه پیش بینی کرد بهای هر بشکه نفت تا سال ۲۰۲۰ به تدریج به ۷۳ دلار برسد اما به علت تقاضای متوسط در شرایط اقتصادی نه چندان پویا به سطح قبل از سقوط قیمت ها نمی رسد.

به گزارش کارمند ایرانی، آژانس بین المللی انرژی در گزارشی درباره وضع بازار نفت در میان مدت نوشت: «‌ توازن در بازار نفت تا حدودی برقرار می شود اما محدود خواهد بود و بهای نفت در سطحی بسیار بالاتر از قیمت کنونی تثبیت خواهد شد اما از سطح سه سال گذشته بسیار پایین تر خواهد بود .»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد بهای هر بشکه نفت امسال به ۵۵ دلار و سال ۲۰۲۰ به ۷۳ دلار برسد.
بهای نفت در روزهای اخیر بعد از سقوط ۶۰ درصدی از ماه ژوئن بر اثر تقاضای پایین و عرضه بیشتر به ویژه ناشی از تولید نفت شیست با افزایش رو به رو شد.
بازار از این به بعد با کاهش تولید میان مدت رو به رو خواهد بود که نتیجه تصمیم شرکت های نفتی برای کاهش سرمایه گذاری با توجه به سقوط قیمت و سودمند نبودن برخی طرح ها است.
تقاضا در شش سال آینده بسیار سریع تر از عرضه افزایش می یابد موضوعی که به افزایش قیمت منجر خواهد شد اما مصرف با توجه به پویا نبودن وضع اقتصادی کمتر از میزان پیش بینی خواهد بود.
تقاضا به صورت میانگین روزانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه افزایش می یابد و از ۹۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در سال ۲۰۱۴ به ۹۹ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.
در همین دوره تولید نفت نیز با افزایش رو به رو می شود و عرضه طلای سیاه هر سال ۸۶۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد اما از رشد یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۴ کمتر خواهد بود.
دو سوم این افزایش به اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت ( اوپک ) بر می گردد. تولید اوپک از ۵۶ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در سال گذشته به ۶۰ میلیون بشکه در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.
تولید نفت شیست نیز از سال ۲۰۱۷ افزایش می یابد و از سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز در سال گذشته به پنج میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


× 4 = بیست

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

تبلیغات

صاحب نیوز
بالا