خانه » اقتصادی » فاز سوم هدفمندی تا افزایش کارایی ممنوع
غفاری

فاز سوم هدفمندی تا افزایش کارایی ممنوع

یک کارشناس اقتصادی اجرای فاز سوم هدفمندی را مشروط به افزایش کارایی در اقتصاد عنوان کرد و افزود: واقعی ساختن قیمت‌ها در صورتی می‌تواند سیگنال‌های لازم را بدهد که اقتصاد از درافتادن دربند انحصارطلبی مصون بماند

به گزارش کارمند ایرانی، فرهاد غفاری در مورد درخواست جدید برخی نماینده های مجلس مبنی بر اینکه فاز سوم هدفمندی در لایحه بودجه سال آینده مطرح شود، با اشاره به شرط ثبات برای اجرای هر پروژه اقتصادی گفت: در صورتی که شرایط مهیا باشد، می‌شود فاز سوم را به اجرا گذارد، اما این در شرایطی است که به ارزیابی دقیقی از اجرای دو فاز قبلی هدفمندی یارانه‌ها رسیده باشیم. در حال حاضر نکات مثبت و منفی اجرای همان دو فاز بررسی نشده و ارزیابی در این خصوص از سوی هیچ نهادی سرانجام نیافته است.

وی در خصوص اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها افزود: برای اجرای این فاز، عوامل موثر بر انتقال عرضه کل باید به گونه‌ای به کار گرفته شوند تا انتقال این تابع به سمت چپ کم شود. این فاز را با ابزارهای ظریف‌تر می‌توان مدیریت کرد، به طوری که تنها ابزار، افزایش حامل‌های انرژی نباشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به تجربه اقتصاد ایران در اجرای دو فاز اول و دوم هدفمندی یارانه‌ها افزود: افزایش قیمت‌ها در طول اجرای فازهای اول و دوم منجر به افزایش کارایی در سطح کل اقتصاد نشده است. در حقیقت مکانیزم افزایش قیمت ها در افزایش کارایی اقتصادی تاثیری نداشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم تحقیقات با تاکید بر اینکه جریان افزایش قیمت‌ها باید به افزایش کارایی منجر شود، تا از اثرگذاری لازم برخوردار باشد افزود: واقعی ساختن قیمت‌ها در صورتی می‌تواند سیگنال‌های لازم را به اقتصاد بدهد و سیگنال‌های لازم را از اقتصاد دریافت کند که اقتصاد از درافتادن دربند انحصارطلبی، رانت، تحریم و ناکارامدی مصون بماند.

وی در این باره این طور ادامه داد: انتقال تابع عرضه کل به سمت چپ در نبود کارایی، باعث ایجاد رکود تورمی شده است. در صورت ایجاد کارایی در سطح کل اقتصاد می‌توان از طریق طرف تقاضا اثرات تورمی انتقال تابع عرضه را جبران کرد. این رکود تورمی که اقتصاد ایران در آن گرفتار آمده به این دلیل است که کارایی از پی هدفمندی یارانه‌ها به اقتصاد ایران وارد نشد. 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


+ 7 = دوازده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

تبلیغات

صاحب نیوز
بالا